A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratóriumának egyik fő célkitűzése, hogy az idei éven is tovább tudja növelni pályázati aktivitását. 2023-ban egy közös pályázat összeállításán és beadásán dolgoznak a prágai székhelyű Leeaf vállalattal. A Nemzeti Laboratórium kutatói kétnapos szakmai egyeztetésen vettek részt Prágában, ahol az alábbi témák kerültek közösen megvitatásra: a tervezett pályázat kiemelt fókuszai, a résztvevők közötti munkamegosztás a pályázat elkészítése és a megvalósítása során, a WP-k definiálása és szakmai tartalmának kidolgozása, a szükségletelemzés
Az internet végleg átvette a hatalmat az SfN konferenciákon is, és alig akad, akinek nincs állandóan a keze ügyében az okostelefon/iPad, hiszen kiváló applikáció segíti a gyors és könnyű tájékozódást, amire egy 22 ezer fős konferencián bizony szükség is van. A technikai újítás azonban csak azt mutatja, a konferencia halad a korral. A lényeg ma is az, amit létrehozói 1971-ben megálmodtak: idegtudomány A-Z-ig.
Együttműködési keretmegállapodást kötött az Infokommunikációs és Információtechnológiai Nemzeti Laboratórium az Államadósságkezelő Központtal és a Magyar Államkincstárral. A három szervezet együttműködése fókuszában a hazai és nemzetközi kutatás erősítése, a tudományos együttműködés fokozása áll.
Időről időre vannak olyan témák, melyek esetében sokan úgy gondolják, egy kis interneten összeollózott ismeret is elég, hogy maguk is eldönthessék, mi az igazság. Ahogy a világjárvány idején is sokan hitték, a legjobb, ha maguk döntik el, melyik vakcinában lehet bízni, illetve, van-e szükség egyáltalán az oltásra, a sokak számára „ártatlan” élvezeti cikknek tartott marihuána használatának kérdésében is erőteljesen megoszlanak a vélemények. De mi lehet az igazság? Mit lehet ma tudni a marihuána hatóanyagáról, élettani hatásának okairól? Egy régi, híres film címével játszva, mi a kannabisz hatása a szinapszisokra?
Hangya Balázs kutatócsoportjával mélyagyi gátlósejteket vizsgálva megfigyelte, hogy ha ezeket a sejtek blokkolták, az egerek nem tanultak az őket érő negatív ingerekből. Felfedezésük jelentőségét jelzi az is, hogy munkájukat a Nature Communications folyóiratban fogadták el közlésre.